fallback

Финландия готви закон, позволяващ колегите да сравняват заплатите си

Целта е да бъде намалено неравенството в заплащането между половете

20:00 | 11.11.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Финландия подготвя специален закон, който да даде правото на колегите да виждат заплатите си, пише Ройтерс. Целта е да бъде намалено разликата в заплащането между половете. Но мярката печели критики и от страна на синдикатите, и от работодателите, защото може да доведе до конфликти на работното място.

Катя Лепанен правен съветник в най-голямата бизнес организация във Финландия - Конфедерацията на финландските индустрии, коментира, че информацията за заплащането трябва да бъде давана доброволно. Тя препоръча причините за неравенството във заплащането да бъдат по-добре анализирани. Конфедерацията напусна работната група във финландския парламент, която обсъждаше равенството между половете, в знак на протест колко бързи промени в законодателството се предлагат.

"Задължителното представяне на детайлна информация за индивидуалните заплати ще доведе до влошаване на работната атмосфера", казва Лепанен.

Десноцентриското коалиционно правителство опитва да намали неоправданите разлики в заплащането, обяснява министърът на равенството Томас Бломквист. Според него текстовете ще бъдат внесени в парламента преди следващите парламентарни избори, насрочени за пролетта на 2023 година.

Според проучванията на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) жените във Финландия получават със 17,2% по-ниско заплащане спрямо мъжете. По този показател страната е на 37 място или доста след съседите си Норвегия (8-ма позиция), Дания (9-та позиция) или Швеция (12 позиция).

От десетилетия равенството между половете е винаги сред приоритетите на политиците във Финландия.

Според анализи на финландския омбудсман по въпросите на равенството, направени през 2018 година, основната причина за голямата разлика в заплащането е структурата на трудовия пазар, на който има доминирани от пола професии, както и по-ниското заплащане на бащинството, спрямо майчинството. Жените не се издигат в кариерата си толкова често, колкото мъжете, коментира още Ройтерс.

Темата за заплащането често се подхваща в обществото. Преди ден властите публикуваха облагаемият доход на всеки финландец през 2020 година. Този ден е наречен "данъчен" и местните медии използват данните, за да анализират състоянието на богатите и известните.

Но дори тази публичност не може да даде пълната картина на това, което се случва по отношение на заплащането - облагаемият доход е по-нисък от реалния заради различни отстъпки и необлагаеми дивиденти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:32 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още